Cudze chwalicie, swego nie znacie, czyli najbardziej nietypowe benefity na polskim rynku pracy

Joanna Czarnecka

Pora na przegląd 10 najciekawszych benefitów na polskim rynku pracy. Zobaczcie, co odkryliśmy!

Urlop na złamane serce, darmowe loty dla całej rodziny, a nawet… surfowanie w czasie pracy – to tylko niektóre z nietypowych benefitów oferowanych przez zagraniczne firmy. Ponieważ W MBE chętnie przyglądamy się podobnym trendom i EB-owym wynalazkom (a nawet sami o nich wspominamy w #ebweekly), dobrze wiemy, że w temacie pomysłowych benefitów polscy pracodawcy też mają się czym pochwalić. Dlatego dziś zapraszamy Was na przegląd najciekawszych i najbardziej zaskakujących – według nas – świadczeń pozapłacowych na polskim rynku pracy.

1. Sprzątanie w subskrypcji

Sprzątanie domu w ramach benefitu – zbyt piękne, żeby było prawdziwe? W takim razie ucieszy Was informacja, że takie rozwiązanie już stosują niektóre polskie firmy. Jedną z nich jest fintech Transactionlink, który oferuje pracownikom dostęp do aplikacji Stepapp, reklamującej się jako „Uber do sprzątania”. W ramach usługi pracownicy mogą korzystać z regularnej pomocy w pracach domowych, a tym samym zyskać więcej czasu na odpoczynek lub rozwój zainteresowań. Work-life balance nabiera nowego znaczenia!

2. Pakiet dla pupila

Jeśli uważnie obserwujecie profile MBE w social mediach, na pewno zauważyliście, że w naszej firmie pracuje wielu miłośników zwierząt. To właśnie dlatego kolejny benefit na naszej liście wzbudził spore zainteresowanie w zespole. Chodzi oczywiście o PetHelp, czyli pakiety weterynaryjne i ubezpieczenia dla psów i kotów, z których korzystać mogą pracownicy takich firm jak Rossmann, Coffeedesk czy Sonalake. Teraz pozostaje nam tylko czekać na pakiety dla szynszyli, papug i królików…

3. Napoje wyskokowe

Praca i alkohol to zazwyczaj nie najlepsze połączenie. Chyba, że mamy na myśli pracę w Kompanii Piwowarskiej. Firma oferuje swoim pracownikom m.in. deputat piwny i możliwość degustacji różnych marek złotego trunku na koszt pracodawcy. Co ciekawe, alkohol w formie benefitu pojawia się także w firmach o nieco innym profilu działalności – np. biuro Just Join IT wyposażone jest w lodówkę z Prosecco, przygotowaną na spontaniczne świętowanie sukcesów, rekordów i wszelkich osiągnieć załogi.

4. Przerwa dla niepalących

Dodatkowy urlop dla niepalących to nietypowy pomysł japońskiej firmy Piala, o którym niedawno mogliśmy przeczytać w polskich mediach. Nie każdy jednak wie, że podobne rozwiązanie wprowadzone zostało także u nas – od 2023 roku Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie prowadzi program „Nie Palę Wyrobów Tytoniowych”, zachęcający pracowników do prowadzenia zdrowego trybu życia. W ramach programu każdy uczestnik może liczyć na dodatkowe dwa dni wolnego.

5. Sezon ogórkowy

Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że dodatkowy czas wolny to jeden z najlepszych możliwych benefitów. W każdym razie na pewno zgadzają się z nim firmy takie jak TVN Warner Bros. Discovery i Happy Parrots, które w ostatnim sezonie wakacyjnym zaproponowały pracownikom skrócenie piątkowego czasu pracy. Oczywiście po to, aby zaczerpnąć trochę oddechu i korzystać ze sprzyjającej, letniej pogody.

6. Ciepło z Północy

Pora na benefit dla zmarzluchów, czyli… biurową saunę. Pomysł w kontekście miejsca pracy dość nietypowy, dopóki nie zdamy sobie sprawy, że wprowadził go w życie polski oddział fińskiej firmy Onninen. A w Finlandii, jak wiadomo, bez sauny ani rusz – tak w domu, jak i w biznesie!

7. Osobisty asystent

Choć firma AskHenry istnieje na naszym rynku już od kilku lat, concierge lub osobisty asystent to wciąż jeden z najbardziej oryginalnych benefitów oferowanych przez pracodawców. W ramach usługi pracownicy firm takich jak Brainly czy Bee Talents mogą liczyć na wsparcie Henry’ego w załatwianiu różnych codziennych spraw – od kupowania żwirku dla kota po umawianie wizyt lekarskich i organizację przyjęć.

8. Bardzo długie wakacje

Pamiętacie jeszcze te czasy, kiedy wakacje oznaczały długie tygodnie błogiego lenistwa? Pracownicy niektórych firm w Polsce mogą przypomnieć sobie to uczucie po przepracowaniu określonej liczby lat w danej organizacji. Na przykład w ramach „Take Time Program” firma Roche Polska oferuje częściowo płatną trzymiesięczną przerwę od pracy, a wrocławska firma Monterail nagradza pracowników z 5-letnim stażem dodatkowym miesięcznym urlopem. Jeśli to nie jest dobry benefit, to nie wiemy, co nim jest.

9. Nocleg w zamku

Podobno polsko-norweska firma Forte Digital określana jest przez niektórych jako „ta firma od zamku”. Trudno się dziwić – nie każdy pracodawca w ramach benefitów oferuje możliwość noclegu we własnym hotelu-zamku we Francji. Miłośnicy bardziej północnych klimatów mogą też skorzystać z firmowego mieszkania w Oslo, zarówno w trakcie służbowych, jak i prywatnych wycieczek.

10. Morskie przygody

Czy są tu jacyś fani „Piratów z Karaibów”? Firma BlueSoft ma w swojej ofercie benefit, który sprawi, że serca zabiją Wam mocniej. Chodzi o „morskie przygody”, czyli dofinansowanie rejsów żaglowcem po Morzu Karaibskim, Śródziemnym lub Północnym. Bezkresne morze, złote plaże – który wilk morski nie marzy o takim beneficie?

To oczywiście nie wszystko! Jesteśmy pewni, że na polskim rynku pracy znajdziemy jeszcze wiele ciekawych benefitów. W końcu pracodawcy prześcigają się w wymyślaniu coraz to oryginalniejszych sposobów na uatrakcyjnienie swoich ofert pracy i wyróżnienie się na tle konkurencji. Możecie być pewni, że będziemy dalej śledzić benefitowe trendy i na bieżąco informować Was o naszych obserwacjach w #ebweekly!

Joanna CzarneckaSenior Content Designer